Beslenme

4.04.2018
Çabuk Acıktıran Gıdalar

Kan şekerini düşürmek üzere vücudumuz  daha fazla insülin hormonu salgılar. İnsülin hormonunun yükselmesi  kan şekerinin düşmesine sebep olurken, bu sebeple kişi tekrar acıkır. Aşağıdaki yiyecekler insülin hormonunun artışına neden olduğu için,   tükettiğimizde farkında olmadan çok daha çabuk acıkıyoruz.

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek lif içermediği ve  hızlı bir insülin artışına sebep olduğu için kısa sürede kendinizi aç hissetmeye başlıyorsunuz.

Makarna

Makarna da sizi  kısa sürede tekrar acıktıran yiyeceklerden. Beyaz ekmek gibi lif içermemekte  ve vitamin bakımından da yetersizdir.

Yumurta beyazı

Yumurtanın  sadece beyaz kısmını yiyorsanız büyük bir olasılıkla  çabuk acıkıyorsunuzdur. Yumurtanın sarısı, içerdiği doymuş yağlarla hem  tok tutar  hem de A ve B vitaminlerinin emilimini artırır. Bu sebeple  yumurtanın beyazını ve sarısını birlikte tüketmek önemlidir.

Peynir

Peynirin yapısında bulunan kazein,  eroin ve morfine benzer bir etki yaratmaktadır.  Bu nedenle vücut  yedikçe daha fazlasını ister. Doymak için peynirle birlikte  sebze yemeliyiz.

Tuz

Tuzun sağlığa birçok olumsuz etkisi vardır. Bunlardan birisi de iştah açıcı özelliğidir. Tuzlu bir besinin ardından tatlı yeme isteği, kan şekerindeki dalgalanmalar  nedeniyle olur.

İncir

Kilo aldırıcı özelliği ile incir iştah açar.

Patates

Kandaki glikoz seviyesini yükseltici etkisi olan patates, özellikle kızartma şeklinde  çok çabuk acıkmamıza neden olur.

Kırmızı biber

Kırmızı biber iştah açıcı özelliği acılı  bir yemek yediğimizde doyduğumuzu kolay kolay anlayamayız.

Kahvaltılık mısır gevreği

Yüksek karbonhidrat içeren mısır gevreği iştah açıcıdır. Uzun süre tok kalmak için  yerine yulaf ezmesi, ceviz ve kuru üzümü karıştırarak yemek daha faydalıdır.

Meyve suyu

Meyve suyu  içerisinde lif olmadığı için  kısa bir süre sonra acıkmamıza neden olur. Uzun süre tokluk hissi için meyveleri bütün olarak tüketmek önerilmektedir.

Pirinç pilavı

Pirinç yüksek nişasta nedeniyle kan şekerinin hızla yükselmesine ve  ardından hızla düşmesine neden olur ve tekrar yeme isteği oluşur. Esmer pirinç tercih oluşturabilir.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın