Kadın

25.07.2018
Hamilelikte doğru bilinen yanlışlar

Hamile kaldığınızda, anneniz de dahil olmak üzere çevrenizdeki pek çok insandan yorum ve öneriler alırsınız. Ancak, iyi niyetli olan bu önerilerin çoğu, hormonlardaki değişimlerin de etkisiyle endişelenmenize hatta korkmanıza neden olabilir, bu da hayatınıza bazı kısıtlamalar getirmenize yol açar.

Bununla birlikte, çevreden gelen önerilerinin çoğunun bilimsel bir temeli yoktur, sadece kulaktan dolma ya da yüzyıllardır süregelen söylentilere dayanır.

İşte bu nedenle, hamilelikte doğruları yanlışlardan ayırmanız çok önemlidir. Unutmayın, en doğru ve bilimsel önerileri hamileliğinizi takip eden sağlık profesyonellerinden alabilirsiniz.

 

1. Gebelikte jinekolojik muayene zararlıdır!

Yanlış - Hiçbir yakınma olmasa bile, kadın-doğum doktoruna ilk başvurulduğunda genel bir jinekolojik muayene yapılması faydalıdır. Muayene sırasında papsmear alınması, olası enfeksiyonların ortaya çıkarılması, genital bölgede doğumu riskli hale sokabilecek patolojik durumların belirlenmesini sağlayabilir. Jinekolojik muayene, düşük riskini artırmaz.

 

2. Gebelikte birkaç tane sigaranın zararı olmayabilir!

Yanlış - Gebelikte içilen her sigara bebeğe zararlıdır. Günlük içilen sigara sayısı arttıkça sigaraya bağlı, düşük doğum tartılı bebek gibi normal dışı durumların ortaya çıkma riski artar. Bu nedenle, gebe kalmayı planladığınız andan itibaren ya da en geç gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren sigarayı bırakınız.

 

3. Sık yapılan ultrasonun bebeğe zararı vardır!

Yanlış - Ultrason insan kulağının duyamayacağı ses dalgalarıyla çalışmaktadır. Bugüne kadar bu ses dalgalarının canlı dokuya zarar verdiği yönünde bir bulguya rastlanmadığından gebelik esnasında yapılan ultrason anne adayına ya da bebeğe bir zarar vermediği söylenebilir. Problemli gebeliklerde gerektiğinde fetus gelişimini ve sağlığını takip etmek için düzenli aralıklarla kontroller dışında ultrason takipleri yapılması faydalıdır.

 

4. Gebelikte saçların boyatılması zararlıdır!

Kısmen doğru - Gebelikte saç boyatılması için organ gelişiminin bittiği üç ay sonrasını beklemekte fayda vardır. Zira boya esnasında ve özellikle de "dip boya" olarak tabir edilen işlem esnasında kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden kana ve buradan da bebeğe ulaşabilmektedir. Saç boyatılmasının bebek üzerindeki etkileri konusunda fazla bir çalışma olmadığından bu önlemleri almak en mantıklı yol gibi gözükmektedir. Perma ise gebeliğin hiçbir döneminde uygulanmamalıdır.

 

5. Gebelikte diş tedavisi yapılamaz!

Yanlış - Gebelikte diş hekimine rutin kontrollere gitmeye devam edilmelidir. Kontrollerden birinde eğer diş hekiminin bir müdahale yapması gerekirse bu müdahalenin ilk üç aylık dönem geçtikten sonra yapılması tercih edilir. Ancak abse tedavisi gibi bir durum söz konusuysa bu acil bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

 

6. Gebelikte cinsel ilişki zararlıdır!

Yanlış - Gebelikte bir problem olmadığı ve özel bazı durumlar söz konusu olmadığı sürece gebeliğin hiçbir döneminde cinsel ilişki sakıncalı değildir.

 

7. Gebelikte ilk ayda görülen leke tarzı kanamalar olağan sayılabilir!

Yanlış - İlk 3 ayda görülen kanamalar düşük tehlikesi belirteci olabileceği için mutlaka doktora başvurarak ultrasonografi ile bebeğin gelişimi ile ilgili bilgi almak gerekir.

 

8. Annenin aşırı hareketliliği, ağır kaldırması veya yükseğe uzanmak düşüğe sebep olabilir!

Yanlış - Erken gebelikte ortaya çıkan düşüklerin %50´sinden fazlası bebekte tesadüfi olarak ortaya çıkan ve tekrarlayıcı özelliği bulunmayan kromozom anomalilerine bağlı meydana gelir. Dolayısıyla düşüklerin birçoğu doğal seleksiyondur. Çoğunlukla annenin hareketlerine bağlı değildir.

 

9. Kan testleri normalse ve annenin beslenmesi yeterli ise gebelikte demir ilaçları alınmasına gerek yoktur!

Yanlış - Demir içeriği yüksek gıdalarla beslenilse bile, gebelikte ihtiyaç duyulan demiri alabilmek için belli bir gebelik haftasından sonra düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanılmalıdır. Alınan demirin bebeğin demir depolarının oluşmasında önemi bulunmaktadır. Çoğul gebeliği bulunan, kansızlık bulguları gösteren, ya da gebeliğin sonlarına gelmiş olmasına rağmen demir ilaçları kullanmamış anne adaylarının daha yüksek dozlarda demir tedavisi alması gerekebilir.

 

10. Gebelikte tuz kısıtlaması gereklidir!

Yanlış - Gebelikte vücutta sıvı tutulması gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır. Gebeliğin genellikle 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve yüksek tansiyon ve ödemle kendini belli eden preeklampsi de ani kilo alımı ve sıvı tutulması tuz alımıyla ilgili değildir. Gebelerin yemeklerine normal sınırlarda tuz katmalarında bir sakınca yoktur.

 

11.Gebelikte araba kullanmak sakıncalıdır!

Yanlış - Gebeliğin son haftalarına kadar dikkatli bir şekilde, mutlaka emniyet kemeri takılarak araba kullanılabilir ancak gebeliğe bağlı olarak reflekslerde zayıflama olabileceğinin göz önünde tutulması gerekir.

 

12.Gebelik döneminde ilaç kullanılamaz!

Yanlış - Gebelik süresince gelişen bulantı-kusma, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu, mide şikayetleri gibi bazı durumlarda bebek üzerine olumsuz etkisi olmadığı saptanmış birçok ilaç güvenle kullanılabilmektedir. Özellikle ilk üç aylık dönem, bebeğin organlarının geliştiği dönem olduğundan ve son dört haftalık dönem de bebeğin doğumuna yakın dönem olduğundan bu dönemlerde ilaç kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.

 

13.Gebelik döneminde karında oluşan çatlakları önlemek için kullanılan kremlerin düzenli kullanılması çatlak oluşumuna karşı kesin çözümdür!

Yanlış - Bu ilaçların karın çatlaklarının oluşumunu önlemesi kesin olmamakla beraber, cildin kurumasını önleyerek ve ciltteki kollajen liflerinin esnekliğini koruyarak çatlak oluşum riskini azaltırlar. Ancak, gebelikte çatlak oluşumu ailesel özelliklere ve kişinin kendi özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Aşırı kilo alımı, dengeli beslenmeme durumlarında kremler kullanılsa dahi çatlak oluşumu engellenemeyebilir.

 

14.Gebelik esnasında evdeki kedi veya köpeği uzaklaştırmak gerekir!

Yanlış - Kedilerin ve özellikle de sokağa çıkarılan kedilerin en büyük tehlikesi bazılarının dışkılarında toksoplazma adı verilen ve doğmamış bebekte enfeksiyon yarattığında ciddi durumlara yol açabilen bir parazitin bulunabilmesidir. Ev kedilerinde bu parazit nadir görülmekle beraber bu parazit kedinin dışkısıyla bulaştığından önlem olarak kedinin dışkı kabı başka biri tarafından değiştirilebilir. Kediyi sevmenizde, ona dokunmanızda bir sakınca yoktur. Köpeklerin en büyük tehlikesi ise "köpek kisti" adı verilen ve yine bir parazit tarafından oluşturulan sıklıkla karaciğer yerleşimli kistlerin oluşumuna neden olabilmeleridir. Gebelikte bu enfeksiyon geçirildiğinde enfeksiyonun bebek üzerinde olumsuz bir etki yaratması beklenmemekle birlikte yine de köpeğin bakımını başka birinin üstlenmesi faydalı olacaktır.

 

15. Bilgisayar monitöründen yayılan ışınların bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir!

Yanlış - Bugüne kadar yapılan çalışmalar bilgisayardan yayılan ışınların iyonize edici olmamaları nedeniyle gebelik üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağını düşündürmektedir. Ancak araştırmalar devam ettiğinden, monitörünüze ve yakınınızda bulunan monitörlere filtre takılmasını sağlamanız ek bir önlem alma açısından yeterli olacaktır.

 Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın