Beslenme

26.11.2018
Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal nedir?

Hint safranı veya altın baharat olarak adlandırılan zerdeçal, Asya ve Orta Amerika'da yetişen uzun boylu bir bitkidir. İşlenmiş zerdeçalın parlak sarı rengi, boya olarak da kullanılabildiğinden birçok kültüre ilham kaynağı olmuştur.

Market raflarında ve aktarlarda sıkça gördüğümüz zerdeçal, bu bitkinin köklerinden elde edilir. Zemin zerdeçal da köri tozunun önemli bir bileşenidir. Kapsüller, çaylar, tozlar ve ekstreler ticari değer taşıyan bazı zerdeçal ürünlerindendir.

Curcumin, zerdeçaldaki etken maddedir ve güçlü biyolojik özelliklere sahiptir. Geleneksel bir Hint tedavi sistemi Ayurveda tıbbı, çeşitli sağlık durumları için zerdeçal kullanımını önermektedir. Batı tıbbı da ağrı kesici ve iyileştirici ajan olarak zerdeçal kullanmaktadır.

Unutmayın, zerdeçalın pek çok faydalı özelliği olsa da olumsuz yanlarını da göz ardı etmemek gerekir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

Zerdeçalın olumlu etkileri

Anti-inflamatuar özelliği

Artrit Vakfı, zerdeçalın enflamasyonu azalttığı birkaç çalışmadan bahsetmektedir. Bu anti-inflamatuar özellik, artritli kişilerin eklemlerinde hissettikleri ağrıları azaltabilir. Vakıf, inflamasyon kabartması için günde üç kez 400 ila 600 miligram (mg) zerdeçal kapsülü almayı önermektedir.

 

Ağrıları hafifletebilir

Doktorlar da dâhil olmak üzere birçok insan, zerdeçalın ağrı kesici özelliğinin olduğunu kendi deneyimlerine dayanarak belirtmektedir. Zerdeçal, artrit ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır.

Araştırmalar da zerdeçalın ağrıyı hafiflettiğini desteklemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre zerdeçal, artritli kişilerin diz ağrıları konusunda ibuprofen (Advil) kadar faydalı olmuştur. Kullanım doz önerileri kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu bilimsel çalışmaya katılanlar her gün kapsül formunda 800 mg zerdeçal almıştır.

 

Karaciğer fonksiyonunu geliştirir

Zerdeçal, antioksidan özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Çünkü zerdeçalın antioksidan etkisi o kadar kuvvetlidir ki karaciğerin toksinlerden zarar görmesini dahi engelleyebilir. Bu da diyabet ve benzeri hastalıklarla mücadele eden kişilerin uzun dönemli kullandıkları güçlü ilaçların karaciğerlerindeki olumsuz etkilerini azaltır.

 

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Zerdeçalda bulunan curcumin maddesi, kanser tedavisinde umut teşkil etmektedir. Çalışmalar bu maddenin pankreas kanserine, prostat kanserine ve multipl miyeloma karşı koruyucu etkileri olduğunu düşündürtmektedir.

 

Sindirime yardımcı olabilir

Zerdeçalın köri sosunda olmasının ana sebebi, yiyeceklere lezzet katmasıdır. Ancak zerdeçal sindirim konusunda da önemli rol oynayabilir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle zerdeçal, sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir.

Zerdeçal, ayurveda tıbbında sindirim iyileştirici ajan olarak kullanılır. Artık Batı tıbbı da zerdeçalın bağırsak iltihabı, bağırsak geçirgenliği, sindirim verimliliği üzerine etkilerini incelemeye başlamıştır. Zerdeçal, irritabl bağırsak sendromu için de bir tedavi olarak araştırılmaktadır.

 

Zerdeçalın olumsuz etkileri

 

Mideyi üzebilir

Sindirim sağlığını destekleyen zerdeçaldaki aynı maddeler, büyük miktarlarda alındığında tahrişe de neden olabilir. Kanser tedavisi için zerdeçal kullanımını inceleyen çalışmalarda yer alan bazı katılımcılar, sindirimlerinin çok olumsuz etkilendiğini söyleyerek araştırmadan ayrılmak zorunda kalmıştır. Zerdeçal, daha fazla mide asidi üretmek için mideyi uyarır. Bu, bazı insanların sindirimine yardımcı olurken, bazı insanlarda ciddi mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

 

Kanı seyreltir

Zerdeçal'ın arındırıcı özellikleri, kanınızın daha akışkan olmasını sağlayabilir. Bunun sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Zerdeçalın kolesterol ve kan basıncını düşürme özellikleri bunu sağlıyor olabilir.

Kan seyreltici ilaçlar kullanan kişiler, yüksek dozda zerdeçal tüketmekten kaçınmalıdır.

 

Son söz

Zerdeçalın diyetinize dâhil edilmesinde bazı faydalar olduğu görülmektedir. Altın baharat, bağışıklık sistemini desteklemede, ağrıyı hafifletmede ve sindirimde yardımcı bir rol üstlenebilir. Ancak bazı yan etkileri nedeniyle, zerdeçal bazı insanlar için çok fazla olumsuz sonuç doğurabilir.

Zerdeçalı denemeden önce çok dikkatli olmak gerekir. Tüm alternatif tedavilerde olduğu gibi, herhangi bir hastalığı tedavi etmek için zerdeçal kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın