Spor

22.11.2018
Soğuk Havalarda Dışarıda Spor Yapmak

Her gün düzenli biçimde spor yapmanın önemini artık hepimiz biliyoruz. Spor yapmanın faydaları kan basıncında düşme, kalp ritminde düzelme, fazla kilolardan kurtulma, nefesin açılması, şeker hastalığı riskinin azalması, vücut direncinin artması ve belki de en önemlisi kalp krizi riskinin azalması şeklinde sıralanmaktadır. Fakat bahar ve yaz aylarında yüksek motivasyonla başladığımız spora genellikle soğuk mevsimlerin gelmesiyle birlikte veda ediyor ya da bu aylarda spor salonlarına gitmeyi tercih ediyoruz. Bugün, kışın dışarıda spor yapabilir miyim? Kışın dışarıda spor yaparken nelere dikkat etmeliyim? gibi sorularınız için hazırladığımız bir yazıyla karşınızdayız.

 

Kışın dışarıda spor yapabilir miyim?

Evet! Doğru tedbirler alındığında kış şartlarında da spor salonları dışında egzersiz yapabilmek mümkündür. Hatta uzmanlara göre açık havada yapılacak egzersiz, spor salonlarında yapılacak egzersize göre daha faydalıdır. Önlemler alarak açık havada yapılacak egzersiz ile zindelik artar, endişe ve depresyonda azalma olur ve moral yükselir.

 

Kışın dışarıda spor yapmak için nelere dikkat etmeliyim?

Bu sorunun oldukça uzun bir cevabı olsa da temel birkaç konu çerçevesinde bu soruyu cevaplamak en doğrusu olacaktır.

Doğru kıyafetler seçin

Soğuk havalarda dışarıda spor yaparken lahana veya soğan da denen giyim tarzı tercih edilmelidir. Bu giyim tarzına bu isimlerin verilmesinin sebebi giyilecek kıyafetlerin kat kat ve ince ince olmasıdır. Böylelikle değişen hava şartlarına ve spor ritminize göre kıyafetlerinizi giyip çıkartabilirsiniz. Ayrıca ince kıyafetler, spor yaparken rahat hareket etmenizi de sağlayacaktır. Bu kıyafetlerin nefes alıyor olması, termal, rüzgâr ve yağmur korumalı olması da çok önemlidir. Bunun yanında bu kıyafetlerin reflektörlü olması da güvenlik açısından önerilmektedir. Ayrıca;

·         İçliğiniz sentetik olmalıdır çünkü pamuklu içlikler terinizi emer.

·         Şapka, bere, boyunlukla başınızı ve boynunuzu korumalısınız çünkü ısı kaybınızın yarısı bu bölgeden gerçekleşir.

·         Hava çok soğuksa kar maskesi takabilirsiniz. Kar maskesi soluyacağınız havayı nemlendirir, nefes darlığı şikayerlerinizin azalmasını sağlar.

·         Ayakkabı seçimine ayrıca dikkat etmelisiniz çünkü spor yaparken düşmek, çok can yakıcı ve tehlikeli olabilir.

 

Hava durumuna dikkat edin

Doğru bir kıyafet seçimi ile -18 derecelerde dahi spor yapabilmeniz mümkündür. Ancak buradaki en önemli konu derece değil, sizin hissettiğiniz sıcaklıktır. Bundan dolayı yağmurda, tipide, fırtınalı havalarda vs. kapalı alanda spor yapmak daha doğru bir tercih olacaktır.

 

Egzersiz seçimini doğru yapın

Yavaş tempolu yürüyüş gibi aşırı hafif egzersizler yapmak, soğuk havalarda önerilmemektedir. Bunun nedeni bu tarz hafif sporlarda vücut ısısını korumanın çok zor olmasıdır. Fakat hızlı tempolu bir yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi orta ve yüksek tempolu sporlar vücut sıcaklığını yükselterek soğuktan etkilenme oranını düşürür.

 

Isınma yapın

Spordan önce mutlaka evinizde veya kapalı bir ortamda 5 dakikadan az olmayacak sürelerde ısınma hareketleri yapın. Spora yüksek tempoda başlamayın, tempoyu yavaş yavaş yükseltin. İlk 10 dakikada hafif bir tempo tutturun ve 5 dakikada bir, 30 saniye dinlenin. Mümkünse dinleme anlarını nispeten korunaklı bir alanda geçirerek vücudunuzun ani soğumasını engelleyin.

 

Su içmeyi unutmayın

Sıcak havalarda yapılan egzersizlerde su içmek doğal bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor ve su içmeyi unutmak gibi bir duruma pek rastlanmıyor. Fakat kışın yapılan egzersizlerde bu ihtiyaç gözden kaçabiliyor. Fakat hangi mevsimde spor yaparsak yapalım vücutta ciddi bir su kaybı oluyor ve su tüketimini daima hatırlamak gerekiyor.

 

Spor sonrası duş almak çok önemli

Spor sonrası terimiz kurumadan içliğimizi hemen değiştirmemiz ve spordan 10 dakika sonra duş alarak vücudumuzun ani soğumasını engellememiz büyük önem arz ediyor.

 

Herkese iyi sporlar!

 Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın