Beslenme

29.11.2018
Sağlığımız için LİÇİ yiyelim!

Şirin kırmızı görüntüsü ve içindeki beyaz kremsi yapısı ile pastaların üzerinde ve kurutulmuş olarak görmeye başladığımız Çin menşeli, tatlı kokulu tropikal bir meyve: Liçi.

Bugün, hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan bu meyveden ve onun faydalarından bahsedeceğiz.Eğer mayıs ve/veya haziran aylarında bu meyvenin tazesini bulabilirseniz –ki kuzey yarım küre için mevsimidir- muhtemelen tadına ve kokusuna hayran kalabilirsiniz. Haydi, gelin şimdi bu meyvenin faydalarına bir göz atalım.

 

Liçi Meyvesinin Sağlığımız İçin 7 Faydası

Liçi bir dizi vitamin, lif ve antioksidan içerir. Lychees Online'a göre, bu meyve aynı miktarda portakal veya limondan daha fazla C vitamini, önemli miktarda potasyum ve kabuğuyla birlikte tüketildiğinde elma kadar lif içermektedir.

 

Hastalıklarla Savaşan Flavonoidler

Flavonoidler (bazı meyve ve sebzelerde, bitkilerde ve baharatlarda bulunan antioksidan bileşikler) kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmadaki rolleri ile bilinirler.

Liçi, anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidan olan kersetin ve kanserle savaşan kalp-sağlığı dostu kaempferol gibi maddeler içerir.

 

Antioksidan koruması

Çok sayıda çalışma, antioksidanların yararlarını ve sağlığın korunmasındaki rollerini kanıtlamıştır. Antioksidanların kalp hastalığı, parkinson, alzheimer ve kanser riskini azalttığı da teyit edilmiştir. Ayrıca antioksidanların tüm bunların yanında ciltteki yaşlanma sürecini de yavaşlattığı ortaya çıkarılmıştır.

Liçi, C vitamini bakımından zengin olup, önerilen günlük C vitamini miktarından daha fazlasını içerir.

 

Kalp sağlığı

Liçi'deki flavonoidler, lif ve antioksidanlar kalp sağlığını desteklemede yardımcıdır. Ayrıca, liçi meyvesinden elde edilen oligonolün nitrik oksit seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Kandaki nitrik oksidin artması da daralmış kan damarlarını açabilir ve kan basıncını düşürebilir.

 

Kan Dolaşımı ve Oluşumu

Liçi içindeki Magnezyum, bakır, demir, C vitamini, manganez ve folat gibi maddeler kan dolaşımı ve oluşumu için gereklidir.

 

Rutin Maddesi

Liçi, meyveler arasında en yüksek polifenol konsantrasyonlarından birine sahiptir. Bunlar arasında yer alan rutinin kan damarlarını güçlendirdiği bilinmektedir. Bu nedenle rutin; varisli damarların, hemoroidlerin ve morarmaların tedavisi için de kullanılmaktadır. Vücudunuzda kolayca yaralar çıkartıyor ve morarmalar görüyorsanız muhtemelen daha fazla rutine ihtiyacınız var demektir.

 

Anti-inflamatuar Özelliği

Flavanol bakımından zengin liçi meyve özü (FRLFE), güçlü anti-inflamatuar faydalara sahiptir. FRLFE'nin de sporun neden olduğu iltihap ve doku hasarını tedavi ettiği görülmüştür. Araştırmacılar, iltihaplı hastalıkların tedavisinde bile FRLFE’nin kullanılabileceğine inanmaktadır.

 

C vitamini

Liçi meyvesindeki en önemli maddelerden biri de C vitaminidir. C vitamini, insan vücudunda, hormonların üretiminden kemik ve diş sağlığını geliştirmeye, sağlıklı yaşlanmadan beyin sağlığına kadar pek çok fonksiyona sahiptir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, kanser, osteoartrit, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, astım ve daha fazlasının önlenmesinde rol oynamaktadır. C vitamini ayrıca şunlar için de yararlı olabilir:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
  • Üveitli kişilerde görmeyi artırma (gözün orta kısmındaki iltihaplanma)
  • Egzama ve saman nezlesi gibi alerji ile ilişkili durumlar
  • Güneş yanığı tedavisi
  • Kuru ağız tedavisi
  • Yanıkların ve yaraların tedavisi
  • Diyabetiklerde kan şekerini düşürmek
  • Mononükleoz gibi viral hastalıklarla savaşmak

 

Herkese afiyet olsun! Sağlık olsun!Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın