Kadın

30.10.2018
Emzirme ile ilgili neler biliyorsunuz?

Emzirmek, bebeğinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemeniz önerilmektedir; oysaki bu dönemde bebeklerini sadece anne sütü ile besleyebilen annelerin oranı %1’den bile daha azdır.

Emzirmeye başladıktan birkaç hafta içinde bebeğinizle birlikte halen öğrenme sürecindeyken, memelerinize çok fazla miktarda süt dolar. Yoğun bir doluluk hissedersiniz. Meme uçlarınız da aşırı hassaslaşır, hatta sancır. Memedeki bu şişme ve doluluk emzirmenin ilk günlerinde sütünüz tamamen gelmeye başladığı zaman olur. Süt, kan ve sıvılar memenizde birikir ve doluluk hissi verir. Bu dönemde şişkinliği önlemek için memeye soğuk kompres uygulamanız faydalı olur. Emzirmeden 20 dakika önce ılık komprese geçmek gerekir. Bunun için ılık su dolu bir kap veya sıcak şu şişeleri kullanalabilirsiniz. Bebeğiniz memenizi emmeden önce birkaç çay kaşığı kadar süt çekebilir ve bebeğinizi sık sık besleyebilirsiniz.

Emzirme pozisyonunun önemi

Bebeğin memeyi kavrama ve emme pozisyonu son derece önemlidir. Böylece meme ucunun tahriş olması veya bebeğin az miktarda süt emmesi gibi olasılıklar önlenebilir. Birçok anne, koltukta, kanepede, sallanan iskemlede oturarak veya bazen de yatağa uzanarak rahat eder. Özellikle ilk günlerde annelerin düz bir kucak oluşturabilmek için ya ayaklarını kaldırması, ya da bir yastıktan destek alması gerekebilir. Bazı anneler, bebeklerini memelerinin hizasına kadar yükseltir ve orada tutarlar; bazıları ise en doğal emzirme pozisyonu olan duruşta, bebeklerini vücutlarına çaprazlamasına getirerek kendilerine yaslarlar. En sıkça rastlanan emzirme pozisyonları ya kucağın üstüne çaprazlama tutuş, ya da bebeğin ayaklarının annenin arkasına doğru uzandığı duruştur. 

Ağrılı meme uçlarının en sık görülen nedenleri rahatsız pozisyonda emzirme ve bebeğin memeyi yanlış kavramasıdır. Yetersiz miktarda süt, ağrılı meme uçları, az kilo alımı ve problemler, bebeğin memeyi kavramasında bazı yeni düzenlemeler yapmanız gerektiğini gösterir. En doğru ve rahat meme kavrama pozisyonu, bebeğin dudaklarının dışa doğru kıvrıldığı durum. Bebeğin burnunun ucu, bütün beslenme süresince, annenin memesine yaslı olabilir. Bebeğinizi yan yatırırsanız, vücudu sizin vücudunuza sararsa ve ağzını bütün meme ucunuzu ağzına alacak kadar açarsa güvende ve rahat olduğunu hisseder. Emzirirken aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir:

  •        Bebeğiniz ağlıyorsa, onu sakinleştirin. Çünkü sakinleşince, dili beslenmek için en doğru pozisyonda olur. Mesela alt damağın üst kısmında.
  •        Bebeğinize, kucağınızın üstünde yana yatırarak destek verin. Memenize hafifçe alttan doğru gelmesini sağlayın. Çenesinin ve alt dudağının ilk yerleşenler olmasına dikkat edin. Sol memeden emzirirken, bebeğinizin yüzü size dönükse, arkasını sağ kolunuzla destekleyin. Sağ eliniz onun omuz arası bölgesinde olsun. Parmaklarınızla ve başparmağınızla boynunun iki yanını tutun. Çünkü memenize ulaşmak için başını çevirmesi gerekir.
  •        Memenizin doğal bir pozisyonda durmasını sağlayın. Bebeğinize ulaşmak için memenizi yukarı kaldırmanız gerekir. Memenize destek vermek ihtiyacı duyarsanız, bunu başparmağınız üstte ve diğer parmaklarınız altta olarak yapın. Ama parmaklarınızın meme ucundaki kahverengi bölgeden uzakta olması iyi olur.
  •        Bebeğinizin burnunun meme ucuna dönük, çenesininse meme ucunuzdan aşağı yukarı üç cm uzakta olması ikiniz için de daha iyi olur.
  •        Bebeğiniz memenize doğru gelirken başını hafifçe geriye atar. Ağzını genişçe açar ve dilini aşağı çıkarır. Dilinin yardımıyla bütün meme ucunu ağzına alır.
  •        Önceleri hızlıca emer, daha sonra yavaşlar. Memenizi ritmik bir şekilde emmeye ve sütü yutmaya başlar. Çok güçlü emdiği zamanlarda, anne çoğu kez sol kolunu bebeğinin etrafına dolar. Böylece sağ kolunu dinlendirebilir.
  •        Yeterli süt aldığı zaman, bebeğinizin memeden çekilmesi gerekir. O zaman diğer memeye onu geçirir ve yukarıdaki hareketleri tekrarlarsınız.
  •        Bebeğinizin pozisyonunu ve memenizi kavramasını gözden geçirin. Bebeğiniz, dilini meme ucunuzun altına getirerek meme ağzının tamamını alması gerekir. Pozisyonu değiştirmek buna yardımcı olabilir. Bebeğinizi yatırabilir veya ayaklarını arkanıza alabilirsiniz.
  •        Önce, daha az acıyan memeden emzirin. Süt iyice akmaya başladığı zaman, memeyi değiştirin.

Bebeğinizi ne sıklıkta emzirmelisiniz?

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin ilk emdiği süt ‘’kolostrum’’dur. Bu sütün rengi, açık limon sarısından koyu turuncuya kadar değişir. Bu, bebeğiniz için mükemmel bir besindir ve bu ilk besin, son derece önemlidir. Çok küçük miktarlarda gelir, (ortalama 37 ml, ilk 24 saat içinde ve bebek emdikçe yavaş yavaş artar) yeni doğan bebeklerin midesi bir bilye kadardır. Bu nedenle ortalama bir beslenme 7 ml ile 14 ml arasındadır. (Bir çay kaşığı, 5 ml dir). Doğumdan üç ile beş gün sonrasında, memeniz tamamen sütle dolmaya başlar, bu dönemde bebeğin midesi de büyür ve her gün, 24 saatte 500 ml almaya uyum gösteren boya gelir. Bu miktar, üç ay içinde, 24 saatte 750 ml’ye ulaşır. Bu nedenle ilk günlerde bebeğinizin bir gün içinde sık sık beslenme gereksinimi duyması şaşırtıcı değildir. Yirmi dört saat içerisinde 8-12 kere beslenme ihtiyacı duyabilir. Bazı bebekler bir süre, sürekli beslenir ve sonra bir süre uyurlar ve bu döngü tekrarlanır. Bazı bebekler ise, doğumlarından sonraki birkaç gün, her 40 dakikada bir, beslenme ihtiyacı duyarlar. Bazı bebekler, doğumdan sonra çok uykulu olurlar ve en azından üç saatte bir beslenmeleri için onları cesaretlendirmek gerekir. Bebek büyüdükçe, beslenme aralarındaki süreler uzar ve beslenme sıklığı azalır.

 

Bebeğiniz yeterli miktarda süt alıyor mu?

Bebeğinizle aranızda bir bağ oluşmaya başladığında, onun çıkardığı seslerin ve yaptığı vücut hareketlerinin ne anlama geldiğini anlamaya başlarsınız. Bebeğiniz açsa örneğin, dikkat etmeniz gereken ipuçları şunlar olabilir: Elini ağzına götürür, emme sesleri çıkarır, dilini dışarı çıkarır ve yalanır, başını meme aranır gibi döndürmeye başlar, telaşlı ve huzursuz bir ifadeye bürünür. Ağlamak ise, artık çok acıkmış olan bebeğin ifadesidir. Bir bebeğin, memeden tam olarak aldığı sütün miktarını saptamak zordur; ancak bebeğin sürekli ve düzenli kilo alması ve bebeğin canlı ve hareketli olması, bunun bir göstergesidir. Bebeğinizin bezleri de, bebeğinizin yeterli beslendiğine dair, size ipucu verir. Islak bezler, yeterli su alımının göstergesidir. Dışkı dolu bezler de bebeğinizin yeterli miktarda kalori aldığını gösterir. Dördüncü günün sonunda, anneler ve babalar, günde en az üç adet dışkı dolu bez (her birinde dışkı miktarı 2 metal para boyunda) ve gene günde en az altı adet ıslak bez değiştirmelidirler. Bebeğiniz büyüdükçe, bu olay, günde üç adet çok miktarda dışkı dolu bez ve günde halen altı kez ıslak beze dönüşür. Ancak, bazı bebeklerin farklı vücut düzenleri vardır. Bebeğinizin dışkısı, ilk birkaç günün sonunda siyah ve çok koyu kahveden, sonra yeşilimsi ve sonunda sarımsı bir renge dönüşür. Hardal sarısı renkli dışkı, genelde yumuşaktır. Eğer bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa, mutlaka bir sağlık görevlisine danışın.

 

Memelerde doluluk hissi için ne yapılmalı?

Emzirmeye başladıktan birkaç hafta içerisinde, siz ve bebeğiniz halen öğrenme sürecindeyken, memelerinize çok fazla miktarda süt dolar ve yoğun bir doluluk hissedersiniz. Meme uçlarınız da aşırı hassaslaşır, hatta sancır. Bu memede şişme ve doluluk bazen emzirmenin ilk günlerinde sütünüz tamamen gelmeye başladığı zaman olur. Süt, kan ve sıvılar memenizde birikir ve doluluk hissi verir. Bu dönemde şişkinliği önlemek için memeye soğuk kompres uygulamak faydalı olur; ancak emzirmeden yirmi dakika önce ılık komprese geçmek gerekir. Bunun için ılık su dolu bir kap veya sıcak su şişeleri kullanılabilir. Bazı anneler, bebek memeye gitmeden önce bir iki çay kaşığı kadar süt çekebilir ve bebeği sık sık besleyebilir. Bazı anneler ise lahana yapraklarını sutyenlerinin içine yerleştirmeyi faydalı bulurlar. Araştırmalar, bunun yararlı bir yöntem olduğunu göstermektedir. Meme ucunda sancı ve tahriş, birçok annenin emzirmeyi bırakma nedenidir. Sancıyan meme uçlarının en önemli nedeni, bebeğin memeye yanlış pozisyonda yerleştirilmesidir. Bütün bu önlemlere rağmen, göğüs ucunuzdaki tahrişi geçiremiyorsanız, güvenilir saflık düzeyindeki lanolinli bir meme ucu kremini kullanmanız sizin ve bebeğiniz için faydalı olur. Bu konuda sorun yaşıyorsanız, mutlaka bir sağlık profesyoneline danışarak yardım almalısınız.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın