Yaşam

24.12.2018
‘’Yeni yıl kararları vermek kolay, uygulamak zor’’ diyenler için 7 harika öneri

‘’Yeni yıl kararları vermek kolay, uygulamak zor’’ diyenler için 7 harika öneri

Yeni yıla girmenin en güzel taraflarından bir tanesi de yeni kararlar almak ve bu kararları uygulayabilmek için kendimizde büyük bir güç hissetmemizdir. Bizi daha iyi bir hayat için motive eden yılbaşı, bütün yılımızı hatta bütün hayatımızı olumlu şekilde değiştirmemizi sağlayabilir. Aldığımız kararlar, sadece hayatımıza olumlu şeyler katmaz; olumlu davranışlarımızı sürdürebilmemizi de sağlar. Lakin yeni yıla girecek olmanın coşkusu ve mutluluğuyla aldığımız bu kararları uygulama konusunda daima problemler yaşarız. Peki, bu kararları uygulayabilmek gerçekten nasıl mümkün olabilir?

Merak edenler için 7 maddeyle bunu mümkün kılmanın yollarını anlattık.

1. Parçala ve Yönet

Kararlarınızı gözden geçirin. Her şeyi bir kerede değiştirmeye çalışmayın. Kesinlikle bu başarılı olmayacaktır. Hayatınızın belli ve küçük bir alanına odaklanın. Somut küçük bir değişiklik yapın. İlk değişiklikte başarılı olursanız devam edebilir ve bir süre sonra başka bir değişiklik daha yapabilirsiniz. Birbiri ardına küçük değişiklikler yaptığınızda 2019'un sonunda kararlarınızı uyguladığınızı fark edeceksiniz.

Mesela, obezite sorunları yaşıyor ve 150 kilonun üzerindeyseniz hemen maratonda yarışmak gibi radikal yeni yıl kararları almayın. Onun yerine her gün yürümeye çalışın. Bu alışkanlığı yakaladığınızda kısa aralıklarla koşmayı, Mart ya da Nisan ayları boyunca sürekli koşmayı ve yılın sonunda belki de bir maratona katılmayı başarabilirsiniz.

2. Önceden planlamak

Başarılı olmak için planladığınız değişimi araştırmanız gerekir, böylece ihtiyacınız olduğunda kaynaklarınızı kullanabilirsiniz. Kararlarınızı gerçekleştirmek ve yaşam stilinizi değiştirmek için yapmanız gereken iki şey:

  1. Araştırma - Kütüphaneye gidin ve konuyla ilgili kitaplar alın. Sigarayı bırakmak, koşmak, yoga yapmak ya da vegan olmak, bu kararları gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek binlerce kitap vardır. Ya da interneti kullanabilirsiniz. Eğer yeterince araştırma yaparsanız, değişim için sabırsızlanmaya başlarsınız. Fakat aşırı araştırma yapmanız da hevesinizi kaçıracak bıkkınlık seviyesine gelmenize sebep olabilir.
  2. Başarı için plan yapın - Her şeyi hazırlayın, böylece süreç sorunsuz bir şekilde işleyecektir. Mesela ‘’koşma kararı’’ aldıysanız koşu kıyafetleri, şapkalar, gözlükler ve telefonunuzda motive edici müziklerin olduğu bir müzik listesi olduğundan emin olun. Bu hem sizin motivasyonunuzu artırır hem de mazaretlerinizi yok eder.

3. Üzgünüz, bazı sorunlar çıkacak

Sorunlar olacak, bu sorunların neler olabileceği hakkında bir liste hazırlayın. Bu liste sayesinde belirli durumlarda sorunları önceden tahmin edebileceksiniz. Muhtemelen bu liste sayesinde onlarla başa çıkmanın yollarını da bulabileceksiniz.

4. Bir başlangıç tarihi seçin

Yeni yılın ilk gününde kararlarınızı hemen uygulamaya başlamak zorunda değilsiniz. Gerçekten hayatınızda değişiklikler yapmak istiyorsanız olumlu insanlarla çevrili olacağınızı bildiğiniz ve iyi bir dinlenmenin sonundaki bir günü seçin. Mesela, ‘’kararlarımı uygulamaya başlamak için evdeki şu tadilatın bitmesini bekleyeceğim’’ güzel bir cümledir. Fakat bu sonsuza kadar kararlarınıza başlamak için bir erteleme sebebi de olmamalıdır.

Yine de tarih seçmek bazen bir işe yaramıyor. Tüm zihnimiz ve bedenimiz bir meydan okumaya hazır oluncaya kadar beklemek daha iyi olabiliyor. Değişimin zamanı geldiğinde bazen sadece hissetmemiz gerekiyor.

5. Sahaya çıkma vakti

Büyük gün için %100 hazır olun. Kendinize bir taahhütte bulunun ve bunu bir kart üzerine yazın. Cüzdanınızda taşıyabileceğiniz kısa bir cümleye ihtiyacınız var. Bu kartın ekstra etkili olmasını isterseniz onu arabanızda bir yere, yatağınıza veya banyo aynanızın yanına da iliştirin.

Bağlılık kartınız şöyle bir şey söyleyebilir:

  • Temiz ve dumansız bir hayatın tadını çıkarırım.
  • Stres zamanlarında bile sakin ve kontrol altındayım.
  • Kendi işimi nasıl yürüteceğimi öğrenmeye kararlıyım.
  • Ben her gün meditasyon yapıyorum.

6. Başarısızlık en iyi öğretmendir

Sinsi bir sigaraya yenik düşerseniz ya da sabah koşunuzu kaçırırsanız kendinizden nefret etmeyin. Bunun sebebini veya tetikleyicisinin ne olduğunu bulmaya çalışın ve not edin.

Eğer eski arkadaşlarınızla bir araya gelmek sigara içmenize sebep oluyorsa arkadaşlarınızla görüşmeye bir süre ara verebilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla buluşmanın zaten başlı başına güzel olduğunu bilerek sigarayla bu anı mahvetmek istememe konusunda kendinizi ikna da edebilirsiniz. Önemli olan verdiğiniz kararları uygulama konusunda sizi zorlayan etmenleri ve tetikleyicileri bilmeniz buna göre hareket etmenizdir.

Azim, başarı için olmazsa olmaz bir anahtardır. Tekrar dene, denemeye devam et. Başarı gelecektir.

7. Çünkü siz bunu hak ediyorsunuz

Küçük ödüller, kararlarınızı uygulama yolunda büyük teşviklerdir. Haftada bir kez bir dergi, şehir dışındaki bir arkadaşı ziyaret veya bir sinema filmi ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Zamanla ödülleri aylık olarak değiştirebilir ve yılın sonunda kendinize güzel bir yıl dönümü ödülü alabilirsiniz.

Planlarınız ve hedefleriniz 2019 için ne olursa olsun, onlarla iyi şanslar diliyoruz ama unutmayın, bu sizin hayatınız ve kendi şansınızı kendiniz yaratıyorsunuz.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın