Kadın

4/4/2018
Hamilelikte kusmanın bebek üzerinde etkisi

Hamilelikte anne adaylarının şikayetçi olduğu bulantı ve kusma yakınmaları  çoğu zaman çok şiddetli boyutlara ulaşabiliyor. Bu durumda akla  hemen “ bulantı ve kusma bebeğe zarar veriyor mu?”   sorusu geliyor.

İlk aylardaki bulantı ve kusmanın, hamilelerin yüzde 0.5-1’inde çok şiddetli boyutlarda olabiliyor  ve kilo kaybına yol açabiliyor.  Araştırmalar tıp dilinde ‘hiperemezis gravidarum’ olarak adlandırılan bu yakınmaların, yani aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zararı olmadığını, sanılanın aksine, bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesini önlediğini, aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmediğini belirtmekte.

Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilmekte. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımına   önem verilmeli,  özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır.  Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Yatak istirahatı hatta gerekli olduğu takdirde hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir. Aşırı bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek için bulantı giderici ilaçlar da alınabilir.Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Üye Girişi Yapın